(0) Sepetim
Sepetinizde adet bulunmaktadır.
Filters
ARA

HURMANIN FAYDALARI


HURMA & HURMANIN FAYDALARI

 

            Hurma dünya çapında çok yaygın olarak tüketilen besinlerin başında gelir. Hurma aynı zamanda Hadis-i Şeriflere konu olan bir meyve türüdür. Latince adı Phoenix dactylifera’dır.

            Hurmagiller familyasındandır. Suudi Arabistan, Mısır, Irak, İran , Cezayir, gibi Ülkerler başta olmak üzere sıcak ülkelerde yetişen bir ağacın meyvesidir. “Çölden Gelen Şifa” olarak bilinen, vitamin ve minarel bakımından oldukça zengin olan hurma, tek başına besleyici özelliğe sahiptir. Hurma ağacını meyvesi vücuda çok faydalıdır. Birçok derde deva özelliği bulunur. Ramazan ayında tüketimi daha da artan hurmanın günümüzde her mevsim bulunabilmektedir.

Meyveler arasında en çok kaloriyle şeker oranına sahip olan hurma bol miktarda protein, karbonhidrat, selüloz, fosfor, kalsiyum gibi vitamin içerir.

 

Hurmanın Faydaları

  •          Kabızlık başta olmak üzere, hazımsızlık ve sindirim sistemi sorunlarına iyi gelir.
  •          Kalp problemlerine ve kansere karşı etkili bir silahtır.
  •          Emzirme dönemlerinde olan annelere, süt miktarını arttırıcı etkisi vardır.
  •          Günde 2 adet tüketildiğinde özellik göz sağlığına karşı etkilidir.
  •          Vücuttaki kötü huylu kolesterolü düşürür. Vücudun dengesini sağlar.
  •          Karaciğerde yağlanma oluşmasını önler, zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlar
  •          Hücre yaşlanmasına karşı korucu etkisi olduğu için gençlik iksiri özelliği vardır. Cilde iyi gelir, erken yaşlanmayı önler.
  •          Aç karnına tüketildiği taktirde, bağırsak parazitlerini ve kurtlarını öldürür.

 

Acve Hurmasına Dair Rivayet

 

İmam-ı Bezzaz’a göre:

Bir gün huzuru saadete bir kimse gelir, elinde yanmış bir hurma dalını gösterip:
- Ya Muhammed, bu hurma dalını dik, şayet hurma yeşerirse biz de senin Peygamberliğini tasdik ederiz, dediler.

Rasulullah (s.a.v.) yanmış hurma dalını yere dikti. O hurma dalından mucize olarak hurma hasıl oldu, meyve verdi. İşte bu mucize hurma Acve hurmasıdır.

Ebu Hureyre’den rivayetle:

“Acve denen hurma cennetdendir ve zehire karşı şifadır.” (Tirmızi,tıb 22)

Hz. Aişe (RA)’dan rivayetle :

 “Resulullah (sav) buyurdular ki: “(Medine’nin necd cihetinde yer alan) Aliye acvesinde şifa vardır. O sabahın ilk vaktinde (yenirse) panzehirdir.”

 

Sa’d bin ebi Vakkas rivayet ediyor:

Resulullah (s.a.v) şöyle buyurdular: “Kim sabah aç karnına yedi tane acve hurması yerse o gün ona ne sihir ne de zehir tesir eder.” Başka bir rivayette “zehir ve sihir zarar vermez”.           

Acve Hurmasına Dair Peygamberimizin Sözü... Acve'deki Mucize Sır...


Acve hurmasının yenildiğinde yanıksı bir koku ve tadı vardır. Peygamberimiz bir

hadislerinde: “Her kim her gün sabahları aç karnına yedi tane Acve hurmasından yerse, o gün içinde o kimseye ne zehir ne de sihir zarar vermez.” demişlerdir.

 

Yine bir sözünde “Acve ismindeki Medine hurması cennetten-dir.” dediği söylenmektedir.

 

Kur'an Da Yer Alan Hurma

Hurma, Kur’anda pek çok ayette bahsi geçen bir meyvedir. Her geçen gün keşfedilen faydaları hurmayı, hem gıda hem de ilaç olarak kullanılan bir besin haline getirmiştir. Hurmanın sahip olduğu bu özelliklere Meryem Suresi’nde dikkat çekilmiştir.

 

“Hurma dalını kendine doğru salla üzerine henüz oluşmuş-taze hurma dökülüversin. Artık, ye, iç, gözün aydın olsun."


Hz. Meryem'in Hurma Yemesinin Hikmeti

 

Allah’ın, Hz. Meryem’e “hurma yemesini” bildirmesinin pek çok hikmeti vardır. Hz. Meryem’in doğumunu kolaylaştırmak için sunduğu nimetlerden biri olan hurmanın, özellikle hamile olan ve doğum yapan kadınlar için önemi ve faydaları, bugün bilimsel olarak da bilinmektedir. Hurma, içerdiği %60,65 oran ile en çok şeker içeren meyvelerden biridir.

Hurma annenin zayıf düşen vücuduna enerji ve canlılık kazandırmakta, aynı zamanda da yeni doğan bebeğe gerekli olan sütün oluşabilmesi için, süt hormonlarını harekete geçirmekte ve anne sütünü çoğaltmaktadır.


Hurmanın Doğumdaki Mucizevi Etkileri

 

Doğum sırasında meydana gelen kan kaybı, vücut şekerinin düşmesine sebep olur. Hurma vücuda tekrar şeker girişinin sağlanması açısından önemlidir ve tansiyon düşmesini de engeller.

Hurmada bulunan oksitosin maddesi de, modern tıpta doğumu kolaylaştırıcı bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Oksitosin, doğumu kolaylaştırıcı etkisi nedeniyle pek çok kaynakta “rapid birth” yani “hızlı doğum” ifadesiyle tanımlanmaktadır.

Oksitosin esas olarak beyinde salgılanan, doğum sancılarını başlatan bir hormondur. Doğum esnasında ana rahminin etkili olarak kasılması doğumun gerçekleş-tirilebilmesi için son derece önemlidir. Oksitosin rahmi oluşturan kasların çok güçlü bir şekilde kasılmasını sağlar.

Hamilelikte Hurma Yemenin Faydaları

 

Hurmada, hamilikte kadınların alması gereken bir B vitamini olan folik asit de bulunmaktadır. Folik asit (B9), vücutta yeni kan hücresi yapımında, vücudun yapı taşı olan amino asitlerin yapımında ve hücrelerin yenilenmesinde önemli görevler üstlenen bir vitamindir.

Bu yüzden hamilelikte folik asit ihtiyacı belirgin şekilde artar ve günlük ihtiyaç iki katına çıkar. Hurma, folik asit açısından çok zengin bir besin türüdür.
Hurmanın içerdiği demir, kırmızı kan hücrelerinde bulunan hemoglobin sentezini kontrol eder ve bu da hamilelikte kansızlığın engellenmesini ve bebeğin gelişimi için hayati önem taşıyan kandaki alyuvarlar dengesinin uygun hale gelmesini sağlar.

 

 

İŞTE HURMANIN SAĞLIĞA YARARLARI:

Beyni Güçlendirir

Hurma, baştan başlamak üzere vücudumuzun birçok organına elle tutulur, gözle görülür bir yarar sağlar. Hurmada bulunan fosfor, beynin ihtiyaçlarını karşılar. Yorgunluğa iyi gelir.

 

Dinlendirir

Hurmanın etkili olduğu bir diğer alan da sinir sistemimizdir. Hurmanın dinlendirici bir özelliği vardır. Hurmada aynı zamanda B1 ve B2 vitaminleri bulunuyor. Bunlar da zihni ve sinir sistemini dinlendirici özelliğiyle de dikkat çekiyor.

 

Öksürüğün En İyi İlacı

Meyve olarak en iyi göğüs ilacı hurmadır. Hurma balgama, nefes borusuna ve öksürüğe iyi geliyor.

Damar Sertliğini Önler
             Hurma, kan damarlarını yumuşatır ve damar sertliğini engelleri. Ayrıca kanı temizler ve tansiyonu da düzenler.

Kolesterol

Kahve ve yağ kandaki kolesterolün yükselmesinde etkendirler. Araplar bol miktarda kahve yerler ve araştırmalarda Araplarda bu hastalıktan eser olmadığı ortaya çıkmıştır. Bunun nedenin araştıran uzmanlar, Arapların kahve ve diğer içeceklerin yanında mutlaka hurma yediklerini öğrenmişler. Bu çalışmalara göre hurma kolesterole geçit vermiyor.

Böbrek Taşını Önler

Hurma böbreklerin yıkanmasına da yardım ederek böbreklerin daha iyi çalışmasını sağlar. Mesane ve böbrek iltihabına şifa verir. Hurmanın suyu böbrek taşlarının da parçalanmasında çok faydalı olur. 6 – 7 hurma parçalanarak bir bardak suya konur birkaç saat sonra süzülür ve ısıtarak günde iki defa içilir. Bu 15 gün yapılırsa böbrek taşlarını yok eder.

 

Çam Fıstığıyla Birlikte

Hurma çam fıstığıyla yenirse karaciğer, temizler ve kuvvetlendirir. Aynı zamanda Şafra taşını da yok eder.

Çekirdeğini Emin

Uzmanlar hurmanın aç karnına yenilmesinin daha sağlıklı olduğunu belirtiyor. Bunun yanı sıra kabuklarında ve çekirdeğine de bol miktarda vitamin olduğunu söyleyerek çekirdeğinin de emilmesini tavsiye ediyorlar.

 

Gözlere Ve Kulağa Birebir

A vitamini içeren hurma, gözleri kuvvetlendiriyor. Bazı kaynaklarda hurma yiyenlerde özellikle gece körlüğü ve diğer göz zaafiyetlerinin olmayacağı bilgisi yer alır. Hurmanın bunun yanı sıra göz sinirlerini kuvvetlendirici etkisi de bulunuyor. Her şeyin olduğu gibi hurmanın da fazla yenmemesi gerekiyor. İhtiyarlıkta oluşan kulak uğultusu duyma zafiyeti gibi kulak rahatsızlıklarında da faydalıdır.

İshale VE BASURA KARŞI!

Kişi ishal olduğu ve kustuğu zaman vücut çok su, tuz, potasyum, sodyum ve glikoz kaybeder. Hurmada ise bu unsurlardan bol miktarda bulunur. Böyle durumlarda hurma suyu hazırlanır. Ondan yeterli miktarda alınırsa kaybedilen minareller ve güç telafi edilmiş olur. Hurma’yı düzenli yemek aynı zamanda basuru da engeller. Basuru olanlara da şiddetinin hafiflemesine yardımcı olur.